Mtech tukee FC Santa Clausin jalkapallojunioreita

Mtech lahjoitti viikonloppuna rovaniemeläisen jalkapalloseura FC Santa Clausin junioritoiminnan avuksi kaksi tietokonetta. Koneet tulevat seuran valmentajien käyttöön, joten hyödyt pienille pelaajille ovat välittömiä.

Valmennuspäällikkö ja maalivahtivalmentaja, jotka saavat uudet tietokoneet käyttöönsä, suunnittelevat harjoituksia seuran kaikkien valmentajien hyödynnettäväksi.

”Tämä lahjoitus on meille erittäin tärkeä. Emme pystyisi välttämättä ostamaan uusia koneita. Tämä mahdollistaa valmentajille ammattimaisen työskentelyn ja tarvittaessa opettamisen myös etänä”, Jose Hiltunen, FC Santa Claus junioreiden puheenjohtaja, sanoo.

Mtechin Pohjois-Suomen asiakkuuspäällikkö Mika Kallunki luovutti tietokoneet FC Santa Claus Junioreiden puheenjohtaja Jose Hiltuselle.
Mtechin Pohjois-Suomen asiakkuuspäällikkö Mika Kallunki luovutti tietokoneet FC Santa Claus Junioreiden puheenjohtaja Jose Hiltuselle.

Junioriurheilua pidetään Mtechillä yhtenä parhaista kohteista, jota yritys voi tukea. Vielä hienompaa on se, että voimme osoittaa tukemme paikalliselle seuralle. Tietokoneiden lahjoittaminen seuralle on vahvoista IT-palveluistaan tunnetulle yritykselle luonteva tukimuoto.

Mtechin Rovaniemen-toimipisteessä työskentelee kymmenisen henkilöä. Rovaniemen mtechiläiset ovat erityisesti ohjelmistorobotiikan asiantuntijoita.